Mroczna strona Paryża

ByDaniel

Mroczna strona Paryża

“Paryski apartament” Lucy Foley to powieść sensacyjna, która miała premierę w połowie 2022 roku i bardzo szybko została okrzyknięta bestsellerem przez “New  York Times”. Nie po raz pierwszy zresztą powieść brytyjskiej autorki bije rekordy popularności na arenie międzynarodowej.

Zły początek w Paryżu

Zmuszona do rozpoczęcia swojego życia na nowo Jess wyjeżdża do Paryża, gdzie zamierza zatrzymać się w mieszkaniu swojego przyrodniego brata. Ze zdumieniem odkrywa jednak, że luksusowy apartament jest całkiem pusty, a Ben przepadł bez śladu. Każda kolejna godzina rodzi coraz więcej pytań, ale odpowiedzi w ogóle nie widać na horyzoncie. Kobieta pojawiła się we francuskiej stolicy, aby uciec przed swoją przeszłością, a tymczasem przyszłość jej brata stoi pod wielkim znakiem zapytania. Z dnia na dzień jej sąsiadami stają się znana bywalczyni salonów, dziewczyna znajdująca się na skraju rozstroju nerwowego, alkoholik oraz konsjerżka. Każdy z nich zdaje się być podejrzanym w tej sprawie i każdy z nich wie coś, czego nie może dowiedzieć się Jess. 

Brawurowa narracja i zupełnie niespodziewane zwroty akcji

Lucy Foley zdążyła już przyzwyczaić swoich czytelników do mrocznej prozy, w której jak ognia wystrzega się frazesów i banału. Jej narracja jest wyważona, a pozorny spokój buduje coraz większe napięcie. Nie brakuje tutaj niespodziewanych zwrotów akcji, które sprawiają, że oczekiwanie na rozwiązanie sprawy jest coraz bardziej ekscytujące. Nie jest to jednak powieść,  której jedynym walorem jest wątek kryminalny. Mamy tutaj raczej do czynienia z epickim rozmachem, w którym nie zabrakło przestrzeni dla nietuzinkowych postaci, skrzących się inteligencją i poczuciem humoru dialogów czy w końcu głębi psychologicznej, która uprawomocnia wszystkie te niebywałe wydarzenia. Autorka nakreśliła bohaterów w taki sposób, że z łatwością można się z nimi utożsamiać, po raz kolejny dowodząc, że jest niezwykle utalentowaną autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych oraz thrillerów. Gęsta atmosfera mrocznego Paryzą pochłania czytelników bez reszty.

About the author

Daniel administrator